fbpx

A koji je tvoj JOB i da li si ZDRAV(itas)?

Jedinstveni obrazovni broj (JOB) i platforma Zdravitas predstavljaju nove inicijative u srpskom obrazovnom sistemu, koje su namenjene unapređenju efikasnosti praćenja školskog sistema i zdravstvenog stanja učenika. Međutim, ovi sistemi trenutno izazivaju zabrinutost kod roditelja, nastavnika i stručnih udruženja zbog pitanja privatnosti podataka, sigurnosti i administrativnih obaveza.

Šta je Jedinstveni obrazovni broj (JOB)?

Jedinstveni obrazovni broj (JOB) je identifikacioni broj koji će svaki učenik dobiti prilikom upisa u školu. Njegova svrha je omogućiti bolju evidenciju učenika, praćenje njihovog obrazovnog puta i ocena kroz centralizovan sistem. JOB nije uslov za upis u školu, već je alat koji Ministarstvo prosvete uvodi kako bi se olakšao rad školama i omogućio detaljniji pregled podataka u obrazovnom sistemu [1].

Važno je razumeti da JOB omogućava jednostavnije praćenje školskih postignuća i pohađanja nastave, čime se smanjuje administrativno opterećenje škola. Ipak, mnogi roditelji i prosvetni radnici izražavaju zabrinutost da centralizovano čuvanje podataka o učenicima može dovesti do zloupotrebe ličnih informacija.

Šta je Zdravitas?

Zdravitas je platforma koja centralizuje zdravstvene podatke učenika kako bi omogućila bolji uvid u zdravstveno stanje školske populacije, bržu reakciju u hitnim situacijama i lakši pristup relevantnim zdravstvenim podacima. Ideja iza Zdravitasa je da pomogne u praćenju imunizacije i opšteg zdravlja učenika, čime bi školski i zdravstveni radnici mogli brzo reagovati na eventualne zdravstvene potrebe [2].

Međutim, neki roditelji, pravnici i prosvetni radnici izražavaju neslaganje s ovom platformom jer smatraju da Zdravitas može predstavljati rizik za privatnost učenika. Ovi podaci su osetljive prirode, a postoji zabrinutost da bi mogli biti dostupni neovlašćenim licima ili nepropisno korišćeni, što može imati ozbiljne posledice po privatnost dece.

Stav Saveza učitelja Srbije o Zdravitasu

Savez učitelja Srbije javno je izrazio protivljenje uvođenju Zdravitasa, naglašavajući da prosvetni radnici ovu platformu vide kao dodatno administrativno opterećenje koje bi moglo značajno uticati na njihov svakodnevni rad. Učitelji i nastavnici smatraju da je Zdravitas uveden bez dovoljno jasnog objašnjenja kako će konkretno unaprediti obrazovni proces ili zdravstvenu zaštitu dece [3].

Savez takođe postavlja pitanje transparentnosti i zahteva da se obrazovni radnici uključe u proces donošenja odluka koje direktno utiču na njihovo radno okruženje. Po njihovom mišljenju, uvođenje novih digitalnih sistema bez jasnih obrazloženja i garancija zaštite podataka može uneti dodatne komplikacije u školski sistem, zbog čega se zalažu za pažljiviju analizu i bolju komunikaciju sa nastavnicima i roditeljima.

Brige i dileme roditelja i prosvetnih radnika

Jedan od najvećih izazova uvođenja JOB-a i Zdravitasa je pitanje zaštite podataka i zloupotrebe istih. Roditelji i nastavnici postavljaju pitanje ko će imati pristup ovim podacima, koliko su oni zaštićeni i kako će se podaci koristiti. U slučaju Zdravitasa, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti izrazio je zabrinutost zbog mogućnosti narušavanja privatnosti učenika [4].

Roditeljima i nastavnicima  je važno  da se uvere da će podaci biti zaštićeni i korišćeni isključivo u svrhe unapređenja obrazovanja i zaštite zdravlja dece. Transparentnost u vezi s načinom prikupljanja, čuvanja i deljenja informacija je ključna kako bi se osigurala njihova bezbednost i poverenje roditelja i nastavnika u ove sisteme.

Sa druge strane, u razgovoru sa mamom deteta koje treba da krene u školu predstojeće školske godine saznali smo da je dobila zvaničnu informaciju da je odluka o dodeljivanju JOB-a konačna i da je jedino pitanje koliko roditelj želi da bude uključen u proces obrade i prikaza podataka koji počinje upisom u osnovnu školu. Upravo isključivanje roditelja prilikom donošenja ovakvih važnih promena u sistemu čini da nemaju poverenja u transparentnost prilikom prikupljanja i čuvanja detetovih privatnih informacija.

Zaključak

JOB i Zdravitas predstavljaju korake prema modernizaciji obrazovnog sistema i boljeg praćenja zdravlja učenika, ali zahtevaju jasne protokole i garancije zaštite privatnosti. Otvorena komunikacija između Ministarstva, škola, roditelja i nastavnika može pomoći u razumevanju svrhe ovih sistema i uklanjanju strahova, dok Savez učitelja Srbije naglašava važnost uključivanja prosvetnih radnika u donošenje odluka koje utiču na njihov rad.

Pitanja i odgovori

Roditelji i nastavnici postavljaju niz pitanja u vezi sa jedinstvenim obrazovnim brojem (JOB) i platformom Zdravitas,, uglavnom usmerenim na privatnost podataka, svrhu sistema i način njegove primene. Evo nekoliko najčešćih pitanja i odgovora:

1. Da li je JOB obavezan za upis u školu?

Ne, JOB trenutno nije uslov za upis učenika u školu. Njegova svrha je evidencija učenika i lakše praćenje obrazovnog puta kroz jedinstveni sistem, [1].

2. Koje informacije se čuvaju putem JOB-a?

JOB omogućava čuvanje osnovnih obrazovnih podataka učenika kao što su ocene, prisustvo i obrazovni napredak. Cilj je smanjiti administrativni rad i omogućiti transparentniji pregled podataka o obrazovanju učenika [1].

3. Ko ima pristup podacima iz Zdravitasa i JOB-a?

Pristup ovim podacima imaju ovlašćeni radnici u školama i zdravstvenim institucijama, uz određene mere zaštite. Ipak, postoji zabrinutost među roditeljima i stručnjacima da li su podaci adekvatno zaštićeni i da li će biti korišćeni isključivo u predviđene svrhe [2].

4. Zašto je Zdravitas potreban u školama?

Zdravitas omogućava evidenciju zdravstvenih podataka učenika, čime škole imaju uvid u imunizaciju i zdravstveno stanje dece, što može pomoći u hitnim situacijama i pružanju zdravstvene podrške [2].

5. Šta ako roditelji ne žele da podaci njihove dece budu deo ovih sistema?

Zdravitas i JOB su trenutno deo centralizovanih inicijativa koje se primenjuju u obrazovnom sistemu. Roditelji koji su zabrinuti ili imaju neke nedoumice mogu postaviti dodatna pitanja školama i Ministarstvu o mogućnostima zaštite podataka [2].

6. Kako se štite podaci u ovim sistemima?

 Ministarstvo prosvete ističe da su podaci zaštićeni enkripcijom i ograničenim pristupom. Međutim, poverenik za zaštitu podataka i Savez učitelja Srbije izražavaju sumnju u adekvatnost ovih mera i zahtevaju dodatne sigurnosne garancije [3] [4].

7. Koje su moguće posledice zloupotrebe ovih podataka?

 Zloupotreba može dovesti do kompromitovanja privatnosti učenika, kao i mogućnosti nepropisnog i nesavesnog korišćenja osetljivih informacija, zbog čega roditelji i stručnjaci zahtevaju strogu kontrolu i transparentnost u vezi s načinom čuvanja i deljenja podataka [4].

8. Koja je uloga nastavnika u ovim inicijativama?

 Nastavnici imaju pristup JOB-u za praćenje obrazovnog napretka učenika, dok će im Zdravitas omogućiti uvid u zdravstveni status učenika u svrhe pružanja podrške. Mnogi prosvetni radnici smatraju da nisu dovoljno uključeni u donošenje odluka o ovim platformama i zahtevaju jasnije smernice i objašnjenja [4].

9. Da li će se JOB i Zdravitas koristiti i u privatnim školama?

Trenutno nije precizirano da li će JOB i Zdravitas biti obavezni za sve škole, uključujući privatne, ali Ministarstvo prosvete planira standardizaciju sistema na nivou celog obrazovnog sistema u Srbiji [1].

Reference

  1. Svako dete dobija JOB – šta je Jedinstveni obrazovni broj i da li je uslov za upis u školu?
  2. Podaci o đacima onlajn – šta je Zdravitas i zašto su niški roditelji, pravnici i prosvetari protiv?
  3. Oglasio se Savez učitelja Srbije o projektu Zdravitas – prosvetari masovno protiv
  4. Poverenik o Zdravitasu
  5. Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja | Paragraf – Članovi 176 i 177

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Scroll to Top